O NISKOEMISYJNEJ POLSCE W BRUKSELI

2014-01-23

21 stycznia 2014 w siedzibie Europarlamentu odbyło się spotkanie poświęcone wynikom opracowania “2050.pl. Podróż do niskoemisyjnej przyszłości”. Zorganizowana dzięki pomocy Jerzego Buzka debata przyciągnęła grono kilkudziesięciu europarlamentarzystów, przedstawicieli najważniejszych urzędów europejskich i Stałych Przedstawicielstw przy UE, a także analityków z renomowanych brukselskich think-tanków. “Choć na wiele wiele problemów opisanych przez autorów raportu patrzę z nieco innej perspektywy to jednak wierzę w nadrzędną wartość debaty i bardzo cieszę się z powstania materiałów, które taka debatę podsycają”, powiedział Jerzy Buzek.

Odbywająca się w przeddzień ogłoszenia przez Komisję propozycji nowych celów klimatyczno-energetycznych UE do roku 2030 dyskusja dotyczyła w dużej mierze kwestii ogólnoeuropejskich. „Unia tak jak i Polska jest zagrożona “pułapką średniego dochodu”. Dlatego musimy zadbać o innowacyjność naszych gospodarek, zwłaszcza w zakresie energii i ochrony środowiska”, podkreślił Jos Delbeke, szef Dyrekcji Generalnej KE ds. klimatu.

W poszukiwaniu nowej wizji

Swoją oceną sytuacji w Polsce podzielili się także przedstawiciele organizacji pozarządowych i międzynarodowych firm. “Raport prezentuje wizję, której tak bardzo brakuje rządowi. Jasno dowodzi, że Polska ma wybór i wcale nie musi opierać swojej gospodarki na węglu, udowadnia, że redukcja emisji jest w Polsce nie tylko możliwa, ale i ekonomicznie opłacalna”, powiedziała Julia Michalak, ekspert ds. unijnej polityki klimatycznej w CAN Europe, koalicji ponad 120 organizacji pozarządowych zajmujących się klimatem i energia.

Wizja ta jest istotna także z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kraju i zmian w strukturze wykorzystywanych źródeł energii. Zdaniem Izabeli Kielichowskiej z GE Energy istnieje co najmniej pięć przyczyn dla których niskoemisyjna transformacja powinna stać się fundamentem dalszego rozwoju kraju. „Nowy kierunek rozwoju i związane z tym upowszechnienie odnawialnych źródeł energii poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju, nada nowy impuls inwestycyjny Polsce, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, doprowadzi do wzmocnienia nowego sektora gospodarczego, a także podniesie innowacyjność lokalnego przemysłu”, wyjaśniła przedstawicielka GE Energy i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Relacja Antoni Bielewicz.
Zapraszmy do znapoznania się z raportem: www.np2050.pl oraz do śledzenia informacji na temat niskoemisyjnej gospodarki na www.facebook.com/np2050

Aktualności

PREZENTACJA RAPORTU - 2050.PL - PODRÓŻ DO NISKOEMISYJNEJ PRZYSZŁOŚCI

2013-11-14 Jakie mogą być nowe motory napędzające rozwój polskiej gospodarki? Czy niskoemisyjność jest sprzeczna z rozwojem? Czy w Polsce możliwa jest jeszcze redukacja emisji CO2? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przedstawiającej wyniki zawarte w raporcie "2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości".

więcej
Aktualności

PREZENTACJA - NISKOEMISYJNA ENERGETYKA

2013-11-14 Czy warto coś zmieniać w polskiej energetyce? Czy za 40 lat węgiel będzie nadal jedyną drogą dla Polski? Czy OZE może się w przyszłości w Polsce opłacać? Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przedstawiającą zawarte w raporcie "2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości" wyzwania stojące przed polską energetyką i możliwe scenariusze jej rozwoju.

więcej
Aktualności

PREZENTACJA - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

2013-11-14 Jak skutecznie poprawić w Polsce efektywność energetyczną? Jak uchronić naszą gospodarkę przed dużym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną? Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przedstawiającą wyniki raportu "2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości" w zakresie efektywności energetycznej.

więcej